iletişim: info@mimarliksaati.com

/

instagram: mimarliksaati

minimalizme bir bakış

herkese merhabalar!

son tasarımımızın ana konusu olan, hemen hemen herkesin bildiği o akımı “minimalizmi” konuşmaya karar verdim. öncellikle bu düşüncenin doğuşu 1960’ların modern mimarisine dayanıyor. bu düşüncenin genel amacı gereksiz eşyalardan, abartılmış dekorasyondan ve lüks stilden arınıp, sade ve işlevsel tasarımlar yapmak. bu mimari akım kendi konusundan taşıp moda, müzik ve hayat tarzı olarak bile kendini gösterdi. ünlü mimar Mies Van Der Rohe bu konu ile ilgili “az daha çoktur” (less is more) dedi, gerçekten de minimal tasarımlarımlardan fazlasıyla kaliteli sonuçlar doğduğuna da şahidiz.

minimalist iç mekan tasarımında, mobilyalar genellikle düz,basit hatlara sahiptir ve renk seçimi de sadedir. renkler genellikle beyaz, siyah, gri, bej veya pastel tonlarıdır. minimalist tasarımda, odanın kullanım amacına göre sade ve işlevsel bir düzenleme yapılır.

minimalist iç mekan tasarımı, aynı zamanda daha az enerji tüketen aydınlatma ve ısıtma sistemleri kullanarak çevre dostu bir yaklaşımı da destekler. bu nedenle, minimalist iç mekan tasarımları sürdürülebilir bir yaşam tarzını da yansıtabilir.

sonuç olarak, minimalist iç mekan tasarımı, gereksiz dekorasyondan kaçınarak sade ve işlevsel bir görünüm yaratırken, aynı zamanda çevre dostu bir yaşam tarzını da yansıtabilir.

“az çoktur”

Mies Van Der Rohe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir